Kırık Tırnak Nasıl Onarılır


Zaman zaman başıma gelen tırnağın derinden kırılması sorununun bir çözümü olduğunu öğrenince çok sevinmiştim. Kötü görünmesinin dışında özellikle kışın yünlü giysiler giyildiğinde tırnağın kazağa takılması, banyoda saçları yıkarken saçlara takılması benzeri sorunlar insanın canını sıkmaya yetiyor. Tırnak derin kırıldığı için mümkün olduğunca kısa kesmek de çözüm olmuyor maalesef. Oraya buraya takılan tırnak en sonunda kopuyor, bu da hem acıya hem de daha da kötü bir görüntüye sebep oluyor.

Evet şimdi gelelim çözüme. Gerekli malzemeler, 1 adet kırık tırnak :p 1 adet iç boşaltılmış sallama çay poşeti, 1 adet makas, base coat ya da şeffaf oje.

20121223_130144aa

Tırnak ojesiz, temiz ve kuru olmalı.

20121222_185759

Çay poşetini tırnağımızdaki çatlağı kapatacak kadar kesiyoruz. Ben tırnağın 4’de 1’i boyutunda bir parça kullandım.İstenirse tüm tırnak boyunda da kesilebilir. Umarım tekrar olmaz ama bir daha tırnağım kırılırsa tüm tırnağı kaplayacak şekilde yapmayı düşünüyorum çükü her ne kadar dikkatli bakılmadığında çok belli olmasa da benim gözüme batıyor.

20121222_190034

Base coat’u tırnağımıza bolca sürüyoruz, hatta tırnağın kırık olduğu yere daha yoğun miktarda uyguluyoruz. Ben base coat olarak Rimmel’in Nail Care serisinden Rimmel Lycra Nail Care Stronger the Max’ı kullanıyorum. Çift işlevli bir base coat hem tırnağı koruyor hem de güçlendiriyor.

Daha sonra çay poşetinden kesilen parçayı tırnağa dikkatli bir şekilde uyguluyoruz. Base coat yapıştırıcı vazifesi görerek parçanın tırnağa sabitlenmesini sağlıyor.

20121223_130144

Bir müddet kurumasını bekledikten sonra her zaman yaptığımız gibi 2 kat ojeyi tırnağa uyguluyoruz. En üzerine de kalıcı olması için top coat uyguluyoruz. Sonuç oldukça tatmin edici, benim için görüntüden çok tırnağın artık oraya buraya takılmayıp tamamen kopmaması ve iyice kısaltmak zorunda kalmamak önemli. Görüntü de fena değil, hatta dışardan bakan biri muhtemelen farketmez bile.

Henüz tırnağımda 2. günü, herhangi bir sorun yok. Oje bozulana kadar tırnağımda kalacak, ojeyi çıkardığımda yama da tırnağımdan çıkarsa yenilerim, çıkmazsa yeni bir oje sürebilirim. Hiç zor bir işlem değil 🙂

Yorum bırakın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s